Dom Przestrzeń
Kategoria:

Przestrzeń

Reklama

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem profesora Volkera Hessela z University of Adelaide opracował danie idealne dla astronautów. Okazała się nim wegetariańska sałatka. Naukowcy za pomocą programowania liniowego dobrali jej skład tak, aby organizm astronauty otrzymał niezbędne składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. Konieczne było również zminimalizowanie zużycia wody i powierzchni potrzebnej do wyhodowania jej składników na pokładzie statku kosmicznego.

Ludzie w kosmosie muszą zużywać więcej energii niż na Ziemi. Ponadto stan nieważkości „zabiera” organizmowi wiele mikroelementów, których podaż jest krytyczna. W rezultacie „kosmiczna” sałatka zawierała słodkie ziemniaki i/lub nasiona słonecznika, orzeszki ziemne, jęczmień i kapustę, soję i mak. Analizy wykazały, że nadal brakuje w niej niektórych mikroelementów – ale planuje się to skorygować za pomocą odpowiednich dodatków.

Strony: 1 2

Reklama

Studiując dane uzyskane z teleskopu Jamesa Webba, astronomowie odkryli w Mgławicy Oriona kilkadziesiąt dziwnych obiektów, które wymykają się naukowym wyjaśnieniom. Są to nie tylko protogwiazdy w procesie formowania i już uformowane gwiazdy z dyskami pyłu i gruzu, ale także bezprecedensowe struktury utworzone przez promieniowanie i złożone procesy chemiczne.

W jasnej mgławicy Messier 42 znaleziono kilka par małych kropek. Kropki te, nie wyróżniające się wyglądem, są bardzo interesujące dla astronomów. Faktem jest, że są one utrzymywane wyłącznie w parach i poruszają się swobodnie, a nie po orbitach wokół swoich gwiazd macierzystych. W rzeczywistości jest to nowy typ obiektów astronomicznych, których nauka jeszcze nie zbadała. Masa tych obiektów jest znacznie większa niż masa Jowisza.

Strony: 1 2

Reklama

Nowy sojusz wojskowy pomiędzy Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi (AUKUS) rozszerza swoją strefę wpływów. Do pierwszego ambitnego projektu budowy konwencjonalnie uzbrojonego atomowego okrętu podwodnego dla australijskiej marynarki wojennej w USA wkrótce dołączy kolejny. Jest to rozwój systemu wykrywania radarowego DARC do ciągłego monitorowania przestrzeni kosmicznej na orbicie geosynchronicznej.

Technologia systemu DARC została już częściowo przetestowana przez amerykańskie siły kosmiczne. W ramach projektu powstaną trzy stacje śledzenia w każdym kraju członkowskim AUKUS: pierwsza stacja w Australii w ciągu dwóch lat, a w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych do 2030 roku.

Strony: 1 2

Reklama

Astronauci są przyzwyczajeni do dyscypliny i nie są rozmowni, więc opinia publiczna niewiele wie o procesie defekacji w stanie nieważkości. Były astronauta Michael Massimino ujawnił jednak kilka szczegółów tego prywatnego procesu.
Nawet kropla fekaliów nie może wydostać się na swobodny lot wokół statku kosmicznego, więc używana jest toaleta próżniowa. Podciśnienie pomaga zebrać wszystkie cząsteczki usunięte z ciała, ale to tylko w teorii.

W praktyce, przynajmniej w NASA, otwór wlotowy tej toalety jest bardzo mały. Trzeba w niego bardzo precyzyjnie wycelować, zanim uda się przenieść tam fekalia, do czego astronauci są specjalnie szkoleni w tej sztuce.

Strony: 1 2

Reklama

Niedawne odkrycie obiektu z cechami planety, ale ultra-wysoką temperaturą powierzchni, sugeruje, że ludzie wciąż wiedzą zbyt mało o tym, jak działa wszechświat. Planeta znajduje się w odległości około 1400 lat świetlnych od Ziemi, a jej osobliwość polega na zgodności części parametrów z cechami gwiazdy. Jest to tak zwany „brązowy karzeł” krążący wokół gwiazdy po bliskiej orbicie z okresem zaledwie 2,3 godziny.

Z tego powodu jego temperatura osiąga 7727 °C, czyli więcej niż temperatura Słońca. Obiekt WD0032-317B został uznany przez naukowców za rekordzistę temperatury, co czyni go najgorętszym w swoim rodzaju. Brązowe karły są zwykle chłodniejsze niż najzimniejsze gwiazdy, ale ta zasada nie ma tutaj zastosowania. Jego odkrycie powinno pomóc wyjaśnić kwestie dotyczące gazowych olbrzymów, takich jak Jowisz, krążących wokół masywnych i gorących gwiazd.

Strony: 1 2

Reklama