Dom Nauka
Kategoria:

Nauka

Reklama

W Australii odkryto skały mające około 4 miliardów lat. Aby poznać historię i skład starożytnej skorupy ziemskiej, naukowcy przeprowadzają teledetekcję. Pomaga im również analiza tak zwanych wałów magmowych, które przenikają litosferę i wydobywają na powierzchnię unikalne kompozycje.

Curtin University zwrócił uwagę na kryształy cyrkonu zawarte w podobnej grobli. Ich wiek szacuje się na około 3,44 miliarda lat. Kryształy są częścią tytanitu, który jest chemicznie bardziej stabilny niż cyrkon. Tytanit działał jako rodzaj „tarczy”, dzięki której unikalne formacje cyrkonu zostały zachowane pod ekstremalnym ciśnieniem i temperaturą.

Strony: 1 2

Reklama

Rodzina z Florydy złożyła pozew przeciwko NASA, domagając się odszkodowania po tym, jak kawałek kosmicznego gruzu spadł na ich dom i przebił dach. Chociaż nikt nie został ranny w tym incydencie, prawnik rodziny twierdzi, że implikacje tej sprawy mają znaczenie globalne i mogą stanowić precedens dla przyszłych podobnych pozwów.

Wzrost liczby startów rakiet w ostatnich latach doprowadził do zwiększenia ilości kosmicznych śmieci na niskiej orbicie okołoziemskiej, zwiększając prawdopodobieństwo kolizji w kosmosie i potencjalne zagrożenie dla mieszkańców Ziemi. Podczas gdy wiele z tych śmieci prawdopodobnie spłonie w atmosferze, ten incydent służy jako przypomnienie, że niektóre fragmenty mogą nadal dotrzeć do powierzchni planety.

Strony: 1 2

Reklama

W pobliżu Hradec Králov w Czechach odkryto stanowisko archeologiczne w postaci kopca grobowego, który jest uznawany za najdłuższy w Europie. Odkrycia dokonano podczas prac przygotowawczych do budowy autostrady.

Kopiec ma 190 metrów długości i co najmniej 15 metrów szerokości. Według naukowców stanowisko powstało w okresie chalkolitu (między nową epoką kamienia a epoką brązu), kiedy na tym obszarze istniała tzw. kultura naczyń lejkowatych (3,8-3,35 tys. lat p.n.e.).
Górna część kopca nie zachowała się ze względu na działalność rolniczą, ale archeolodzy znaleźli wejście z otworem na słup i zsypem.

Strony: 1 2

Reklama

W Korei Południowej specjaliści z instytutu budowlanego opracowali innowacyjną metodę produkcji cegieł na bazie gleby księżycowej poprzez spiekanie regolitu w kuchence mikrofalowej. Algorytm ma ogromny potencjał do dalszego wykorzystania w eksploracji satelity Ziemi przez człowieka: materiał zestala się nawet przy niskich wartościach temperatury.

Strony: 1 2

Reklama

Uniwersytet w Manchesterze zaprezentował robota, który jest w stanie skoczyć na odległość 120 metrów. Wcześniej tego typu konstrukcje były w stanie przeskoczyć jedynie 33 metry, co jednak stanowiło już 110-krotność ich rozmiarów.

W przeciwieństwie do zwykłego systemu kołowego, algorytm „skakania” jest bardziej skuteczny, gdy teren jest nierówny i niebezpieczny.

Strony: 1 2

Reklama